تبلیغات
سریعترین روش کسب درآمد اینترنتی - اینجا میتونی خودت رو پیدا کنی!

http://qwqw3698.com/nabimages/HB/13921021181211Live_Preview_Note_Videohive.gif
اینجا میتونی خودت رو پیدا کنی!
سه شنبه 21 مرداد 1393 ساعت 03:40 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست مدیر سایت | ( نظرات )

همشهری آنلاین: عقل، هیجانات، غرایز و حتی محیط هر فرد می‌تواند بر تصمیمات او اثر بگذارد اما مهم این است كه حرف آخر را چه‌كسی می‌زند. افرادی كه اداره زندگی را به‌دست گرفته‌اند و برای تصمیم‌گیری‌های منطقی و مثبت به ثبات رسیده‌اند، خویشتندار هستند و می‌توانند آرامش و رفتار مثبت خود را فدای حال‌گرا بودن و لذت‌گرا بودن نكنند! شما به خویشتنداری خود چه نمره‌ای می‌دهید؟

اینجا خود را پیدا كنید

هنر ایجاد تعادل بین تمایلات و آنچه به صلاح است، در تعبیر روانشناسی به‌عهده هوش هیجانی و در مفهوم فراتر كه نسخه‌های جزئی‌تری برای زندگی متعادل می‌پیچد، به‌عهده تقوا در مفهوم دینی است. شهید مطهری معتقد است «همانطور كه تقوا نگهبان انسان است، انسان هم باید از تقوا كه موجب خویشتنداری و خودكنترلی او می‌شود نگهبانی كند.»

اگر جوانی كه مورد هجمه غرایز است در شرایط انجام گناه قرار گیرد، فرد عابری كه در محیطی خلوت كیف پولی می‌بیند یا همسری كه برای توجیه رفتار اشتباه خود دلیلی جز دروغ پیدا نمی‌كند و... بتوانند بر خود مسلط باشند و از تصمیم‌گیری لحظه‌ای و رسیدن به لذت مقطعی چشم‌پوشی كنند، موفق شده‌اند در برابر موقعیت گناه صبر كنند و به تعبیر دیگر خویشتندار باشند.


http://s5.picofile.com/file/8113786876/19.gif


مهم‌ترین مثال‌های دینی صبر بر گناه از نگاه علم روانشناسی، توانایی مقاومت در برابر شهوات و عصبانیت است. شهوت و پرخاشگری از مهم‌ترین اهرم‌های فشاری هستند كه می‌توانند كنترل رفتار فرد را از دست او خارج و انسان‌ها را مستعد كنند كه با رفتارهایی مثل خودارضایی و خودكشی به‌خودشان آسیب بزنند و همچنین مستعد آسیب زدن به دیگران مثل قتل یا تجاوز جنسی كنند. براساس تحقیقات علمی ثابت شده است، افرادی كه اهل صبر و خویشتنداری‌اند، كمتر مبتلا به بیماری‌های قلبی، روابط اجتماعی تنش‌زا و فقر دوست‌یابی ناشی از رقابت‌جویی می‌شوند و به‌احتمال بیشتر در زندگی موفق خواهند بود و آستانه تحمل بالاتری برای سختی‌ها خواهند داشت.

کنترل شما به‌دست کیست؟

بازگشتی شیرین

توبه؛ بازگشت به سوی خدا

جاده‌ای كه راهی برای برگشت ندارد، مسافرانش را نگران و بی‌اعتماد می‌كند. انسان كه باشی به‌معنای كلمه انسان، یعنی «كسی كه فراموشكار است» نزدیك می‌شوی؛ آنقدر كه قرارهایت را با خدا، خودت و دیگران زود فراموش می‌كنی و این فراموش كردن ابتدای راه خطا كردن است.

و اینجا یكی از بهترین موقعیت‌هایی است كه خدا با محبت خود توبه را به ما یاد داده تا بتوانیم قول و قرارهای‌مان را یادآوری كنیم. خدا می‌فرماید:

اگر بندگان گنهكارم می‌دانستند چقدر مشتاق توبه و بازگشت آنها هستم، از شدت شوق می‌مردند.

توبه یعنی «جلوی ضرر را از هر كجا بگیری منفعت است» و اگر فرصت از دست نرود می‌توان این ماهی تازه را صید كرد. مراحل توبه در كلام استاد پناهیان خواندنی است: توبه یعنی اینكه تو یقین داری خدا دوستت دارد.

- در مرحله اول باید بدانی از چه گناهی می‌خواهی توبه كنی.

- در مرحله دوم آثار وحشتناك گناهت را ببینی و بترسی.

- در مرحله سوم از گناهی كه كرده‌ای دلگیر باشی و دلت برای گناه نكردن تنگ باشد.

- در مرحله چهارم هیچ راه‌حلی جز خدا برای دلت نبینی.

- در مرحله پنجم باید مدتی تنهایی بكشی.

- مرحله ششم مربوط به تو نیست، باید منتظر باشی خدا به سویت برگردد.

- در مرحله هفتم بغضت می‌تركد و می‌گویی الهی العفو.

- مرحله هشتم كار خداست كه توبه‌ات را می‌پذیرد.

هدیه‌ای برای خویشتندارها

سخت‌ترین صبر و برترین عبادات به تعبیر روایات، صبر و خویشتنداری در برابر شهوات است؛ شاید به همین دلیل است كه افرادی كه از این امتحان سربلند بیرون می‌آیند دارای امتیازات ویژه‌ای می‌شوند؛ مانند ابن سیرین، شیخ رجبعلی خیاط و... .

استاد حسین انصاریان نقل می‌كنند كه فردی در دیدار با عالمی بزرگ، راز موفقیت ایشان را پرسید. آن عالم در پاسخ گفت: زمانی كه جوان مجردی بودم در یك روستای كوهستانی زندگی می‌كردم. غروب یك روز، زنی را دیدم كه برای خرید به روستای ما آمده بود. بین برف مانده بود و از من سرپناهی تا فردا خواست. مجبور شدم به او كمك كنم اما چون در منزل تنها بودم، زن را به داخل اتاق و زیر كرسی راهنمایی كردم و خودم تا صبح در حیاط زیر برف خوابیدم. تا صبح چندبار احساس مرگ كردم اما بالاخره زن رفت و من احساس كردم قلبم تغییر كرده؛ تا جایی كه وقتی شروع به تحصیل در حوزه كردم، توانستم دوره‌ای كه دیگران در ۳ سال می‌گذراندند را در ۶‌ماه با موفقیت بخوانم. پله‌هایی كه برای خویشتنداری معرفی می‌كنیم در هر موضوعی قابل استفاده است اما ما با سخت‌ترین و مهم‌ترین آن شروع كرده‌‌ایم؛ خویشتنداری جنسی!

از پله‌های خویشتنداری بالا بروید

پله 1: نقشه بكشید

هر كس می‌تواند با یك مرور كوتاه، عملكرد خود را به‌خاطر بیاورد تا بداند پله اول حركت و تغییر را از كجا باید شروع كند.

سعی كنید دفتر یادداشتی برای خود داشته باشید تا بدانید با خویشتنداری چقدر فاصله دارید. در این دفتر تعارف را كنار بگذارید. درباره فرصت‌هایی حرف بزنید كه تمایلات‌تان آنها را از شما گرفته؛ درباره رفتارهای عجولانه یا غلبه غریزه و شهوت بر رفتارتان بنویسید. بخشی از دفترتان را به ترسیم روزهای خویشتنداری آینده و فواید آن اختصاص بدهید؛ به‌عنوان مثال ذهنی كه توان خود را صرف یادآوری فیلم‌های نامناسب كرده، می‌توانسته چند ایده و برنامه‌ریزی مفید را به ثمر برساند؟ بنویسید با داشتن ذهنی آرام چه كاری می‌خواهید انجام بدهید؟

در نقشه شما باید اهداف كوتاه‌مدت مشخص باشد؛ چرا كه اگر یكباره بخواهید تبدیل به فردی شوید كه می‌تواند از لذت‌های آنی برای سلامت جسمی و روحی خود بگذرد، احتمالا ناامید می‌شوید و راه را خیلی سخت خواهید دید.

چند پیشنهاد عملی:

برای اینكه به‌خود كمك كنید و غریزه خود را به كنترل درآورید، از اهداف راحت‌تر شروع كنید؛ مثلا اگر در استفاده از تلفن همراه زیاده‌روی و اسراف می‌كنید، شروع به برنامه‌ریزی برای كاهش استفاده از آن كنید و كم‌كم به تغییرات بزرگ‌تر برسید.

یك شعار رفتاری برای خود انتخاب كنید تا ملكه كردن رفتارهای خوب برای‌تان آسان شود؛ مثلا كاری را می‌كنم كه حاضر باشم همه از آن باخبر شوند.

همین اول راه یك قانون برای خود بگذارید؛ ذهن شما برای تصمیم‌های صبورانه و عاقلانه نیاز به 10ثانیه زمان دارد. پس عكس‌العمل‌های‌تان را با تأخیر نشان دهید تا فرصت فكر كردن به‌خود بدهید.

پله 2: از خود كار بكشید

عضله‌ای كه بیكار بماند ضعیف می‌شود. بهترین فكرها و تصمیم‌ها را اگر با تمرین و تكرار همراه نكنید، عملی نمی‌شود.باید برای سرگرمی‌های خوب، تنهایی‌ها، برطرف شدن نیاز به محبت و... فكری بكنیم.برای رسیدن به نتیجه خوب و زندگی عاقلانه و عفیفانه، لازم است جسم و عقل و ایمان در كنار هم قرار گیرند و با هم همكاری كنند.

بدنی كه تغذیه فست‌فودی داشته باشد و با ورزش دوست نباشد، نمی‌تواند اراده خوبی پیدا كند. پس تا می‌توانید از غذاهای سالم، ورزش و الگوی خواب سالم استفاده كنید.

كیست كه نداند زندگی عاقلانه، شادی‌های طولانی‌مدت و آرامش پایدار به همراه دارد و برای همین است كه پایبندی به دین، عین عاقلانه زندگی كردن است. در همین راستا در زیارت اربعین می‌خوانیم كه شهادت امام حسین علیه‌السلام برای عاقلانه زندگی كردن انسان‌ها بوده است. بهترین تمرین برای عاقلانه‌تر زندگی كردن، داشتن دوستان عاقل و پخته، عاقبت‌نگری، فكر كردن به اینكه كدام كار مهم و كدام مهم‌تر است، جوگیر نبودن و پیرو مد روز نبودن حتی در لباس و پوشش و مدل مو و... است.

ایمان، طنابی محكم برای گذر از روزهای زندگی و رسیدن به خداست. ایمان پرقدرت‌ترین نیرویی است كه می‌تواند قوای انسان را مدیریت كند. بهترین تمرین برای شروع راه بندگی، انجام واجبات و ترك محرمات است. حتی علم روانشناسی هم به قدرت انجام عمل عبادی مثل روزه و تأثیر آن در كنترل شهوات اعتراف كرده است.

آخرین بال كنترل شهوات برای رسیدن به خویشتنداری، كنترل احساسات است؛ اینكه كجا باید احساسات را خرج كرد و چقدر احساس برای هر موقعیتی لازم است را مهارت‌های كنترل احساسات مشخص می‌كند.

خود را قبول داشته باشید و خودباوری پیدا كنید. بدانید می‌خواهید به چه هدف‌هایی برسید و به رابطه خود با خدا، آدم‌ها و دنیا فكر كنید تا ارزش و سهم هر كدام را در زندگی خود درك كنید؛ درباره ابراز علاقه‌های بیرون از محیط خانواده فكر كنید و درباره اینكه ابراز علاقه‌های شتاب‌زده و عجولانه چه عواقبی دارد.

کنترل شما به‌دست کیست؟

پله 3: ناظم خودتان باشید

ناظم‌ها حواس جمعی برای مراقبت از اطراف خود دارند. سالم‌سازی محیط از یك سو و همچنین توبیخ اشتباهات و تشویق كارهای خوب، از مهم‌ترین عملكردهای هر ناظمی است. پس اگر می‌خواهید ناظم رفتارهای خودتان باشید، روزی چند نوبت به دفتر عملكردتان سر زده و روند پیشرفت یا خطای‌تان را محك بزنید. احتمالا ناظمی موفق به كنترل رفتارهای خروجی می‌شود كه به فكر ورودی‌ها هم باشد. اجزای بدن و روح ما یك سیستم هماهنگ است؛ برای همین وقتی گوشی‌ای داریم كه موسیقی‌هایی دعوت‌كننده به رفتارهای صرفا غریزی و شهوانی پخش می‌كند، نمی‌توانیم توقع عملكردی عفیف و خویشتندارانه از چشم یا دهان‌مان داشته باشیم.

برای پیشگیری و سالم‌سازی محیط‌تان فكری جدی كنید و آنچه را زمینه خطای فكر، احساس یا عمل‌تان می‌شود، تحت كنترل خود بگیرید و برای حذف محرك‌ها جدی باشید؛ برای پاكسازی گوشی همراه از عكس و فیلم‌های نامناسب و همچنین دور شدن از اعضای غیرمفید در شبكه‌های اجتماعی، جرأت داشته باشید. آیا امروز توانسته‌اید از تماشای فیلم نامناسب یا نگاه و گفت‌وگوی غیرضروری با جنس مخالف فاصله بگیرید؟ از آنچه به آن علاقه دارید یا آنچه برای شما سخت است مانند ۳ روز خرید نان در صبح زود، برای تشویق و توبیخ خود استفاده كنید. تلاش برای رضایت از خود، یا كسب رضایت خدا یا ترس از دفتر رصد، تأثیرات بسیار مفیدی به همراه خواهد داشت.

حتما هر روز و هر هفته به ارزیابی پله‌های كوتاه‌مدتی كه در مرحله اول رسم كرده بودید بپردازید.

منبع »»»» مجله اینترنتی برترینهامی توانید دیدگاه خود را بنویسید
eli یکشنبه 26 مرداد 1393 11:43 ق.ظ
سلام ممنون كه به وبلاگم سر زدی وببخشید كه دیر اومدم زیاد به نت سر نمیزنم...مطالبت خیلی جالب بودند واقعا خوشم اومد در كل وبلاگ خیلی جالبی داری بعضی از مطالبتو دوست دارم توی وبلاگم قرار بدم البته اگه اجازه بدی بازم بهم سر بزن و خیلی ممنون كه منو با وبلاگ جالبت آشنا كردی...خخخخخخخخخ عارف شدم رفت
مدیر سایت پاسخ داد:
تشکر می کنم که به ما سر زدی

پیروز و سربلند باشید...
maryam پنجشنبه 23 مرداد 1393 01:37 ب.ظ
salam.mishe matalebatono b ruz konin
مدیر سایت پاسخ داد:
من در حال حاضر در حال انجام پروژه ای هستم به محض پایان این پروژه
از اول شهریور یا کمی زودتر سیر بروز رسانی وبلاگ را با سرعت بیشتر شروع می کنم
پیروز و سربلند باشید...
پریماه پوراس چهارشنبه 22 مرداد 1393 09:31 ب.ظ
سلام...
مرسی که به من سر زدین راستش من به روز رسانیم منظم نیست شلخته ست.
شاید نتونم اطلاع بدم.
به هر حال ممنون.
مدیر سایت پاسخ داد:
بسیار ممنونم که آمدید
امید دارم که در ماه آینده بروز رسانی های وبلاگم را بیشتر انجام بدهم
اگر یک برنامه مدون برای وبلاگتان داشته باشید با شوق و اشتیاق بیشتری وبلاگتان را بروز می کنید...
مهدیه چهارشنبه 22 مرداد 1393 09:48 ق.ظ
سلام وبلاگتون عالی بود واقعا استفاده کردم.ممنون
مدیر سایت پاسخ داد:
ممنونم
mohammad lonly چهارشنبه 22 مرداد 1393 02:03 ق.ظ
سلام دوست عزیز . متن وب جالب بود . راستش تا به حال این مطلب رو جایی ندیده بودم . خیلی جالب بود . وبت رو به روز کن . من همیشه سر میزنم
مدیر سایت پاسخ داد:
انشاالله در ماه آینده وبلاگ را در فواصل نزدیک تر بروز رسانی می کنم

این ماه در انجام پروژه ای هستم انشاالله به زودی آن را به اتمام می رسانم و بر روی وبلاگ بیشتر وقت می گذارم
حریق خزان سه شنبه 21 مرداد 1393 11:32 ب.ظ
خیلی عالی هست وبلاگتون و همچنین مطالب وبلاگ
تبریک میگم
مدیر سایت پاسخ داد:
از حضورتان بسیار متشکرم
maryam سه شنبه 21 مرداد 1393 10:22 ب.ظ
salam.mataleba khub bod.mamnooooooooooon
مدیر سایت پاسخ داد:
لطف کردید که به ما سر زدید و نظرتان را ارائه کردید
sara سه شنبه 21 مرداد 1393 09:25 ب.ظ
سلام ممنونم که به وبلاگم اومدی متن های وبلاگ شما هم خیلی خوبه
مدیر سایت پاسخ داد:
تشکر از اینکه آمدی و نظرتان را گفتید
kosar سه شنبه 21 مرداد 1393 09:10 ب.ظ
سلام ممنون که سرزدی....وب خوبی داری
مدیر سایت پاسخ داد:
از اینکه آمدید و سری به وبلاگم زدید بسیار ممنونم

پیروز و سربلند باشید...
مرضیه سه شنبه 21 مرداد 1393 06:13 ب.ظ
مرسی که به وبم سر زدی وبت خیلی قشنگه
مدیر سایت پاسخ داد:
از شما بسیار متشکرم

امیدوارم برکت و ثروت در زندگیتان جریان یابد...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
خرید لوازم جانبی خودرو
خرید  مینی كولر رومیزی USB
نویسندگان

 دستگاه لاغری شکم و پهلو RevoFlex

مجمـوعــه لباس هـای مجلـسی و مهـمانی | در مهمانی های بدرخشید
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :


http://s5.picofile.com/file/8104889368/fal_rozane_1.gif

خرید آموزش تصویری ورزش پیلاتس خرید آموزش خیاطی با الگو خرید آموزش تعمیرات موتور سیکلت خرید مجموعه عظیم موبایل باکس 2013 خرید ژورنال جدید لباس بانوان خرید مجموعه آموزشی آشپزی آسان  مینی پنکه 5 پره ASD MiniFan خریدآموزش کارآفرینی در هفت گام آموزش تصویری رساله توضیح المسائل خرید پابند طرح فیروزه خرید آشپزی در 15 دقیقه خرید شكم بند هات شیپر خرید آموزش صفر تا صد برنامه نویسی وب با HTML5 و CSS3 خرید آموزش تصویری آرایشگری زنانه